C.Furey, P.Jaško: UNTIED TALES (CA/SK)

Podmaňujúca Clara Furey, pôsobiaca v renomovanej kanadskej skupine Par.B.L.eux, a zakladajúci člen Les SlovaKs Dance Collective Peter Jaško uvedú temný poetický duete skúmajúci náš strach z nehmotného a nejasného.
Vypredané

Kúpte si vstupenky


 

Tvorba a choreografia: Clara Furey (Par B.L.eux Associate Artist) & Peter Jaško
Tanec: Clara Furey, Peter Jaško
Hudba: Tomas Furey
Svetelný dizajn: Alexandre Pilon-Guay
1. umelecký konzultant: Catherine Gaudet
Asistent – svetlá: Olivier Chopinet
Technický manažér: Karine Gauthier
Podpora počas skúšok: Samuel Lefeuvre, Jamie Wright
Umelecký konzultant: Benoît Lachambre, Francis Ducharme
Koproducent: La Chapelle Scènes Contemporaines

Podmaňujúca Clara Furey, pôsobiaca v renomovanej kanadskej skupine Par.B.L.eux, a zakladajúci člen Les SlovaKs Dance Collective Peter Jaško uvedú temný poetický duete skúmajúci náš strach z nehmotného a nejasného. Inšpiráciou pre autorov bola kniha The True Story of Hansel and Gretel: A Story about War and Survival spisovateľky Louise Murphy. Rozpráva o stretnutí s druhým, ktoré je plné utrpenia, divov a neznáma. V tomto halucinogénnom svete existuje aj to, čo oči nevidia, a prenasleduje nás neustály pocit naliehavosti. Pripomína nám náš neodvratný osud, v ktorom vieme, že nebudeme vedieť vôbec nič.

Autori o diele hovoria, že je jednoduché a mnohovrstevné – ako cibuľa. Pracuje so senzorickým zvukom a so svetlom, ktoré rovnako veľa zakrýva ako odhaľuje. V tomto fantazmagorickom svete sa telá tanečníkov navzájom priťahujú, aby sa následne odťahovali. Je to novodobá “domination game” prevrátená naruby. Keď do sály vstupuje publikum, Clara a Peter ležia skrútení na zemi, pripomínajúc pár bezbranných bytostí. Neskôr ich sledujeme, ako zaliati ostrým svetlom vytvárajú svojím pohybom štruktúrovaný priestor, ktorým chcú zatlačiť proti existenčnej prázdnote vo svojom vnútri. Priťahuje ich zem a vidina spánku, no pokúšajú sa vstať – lenže nohy sa pod nimi podlamujú. Ich úzkosť sa stupňuje ako vo sne, v ktorom sa deti ocitli stratené uprostred lesa.

Nepokojní a stratení, vytvárajú performeri zdieľanú zmyselnosť, ktorá im slúži ako úkryt. Napriek všetkému sa im darí hýbať sa a objavovať svet neviditeľného, svet snov a podvedomia. V tomto svete sa všetky zmysly prebúdzajú a miešajú zároveň.

Foto: Mathieu Verreault

Miesto podujatia


A4 - priestor súčasnej kultúry sála Karpatská 2
811 05 Bratislava
Slovensko

BelépésAz alábbi közösségi oldal fiókokat is hozzácsatolhatja fiókjához:

sign in with google